My dream is to live in a big house surrounded by a big garden full of flowers and trees. I don’t like to live in an apartment with blocks of flats and rude neighbors making noise in the middle of the night. My future house will be located outside the city. It might be near a river. I have always dreamt of living near rivers and hearing the sound of the birds in the morning.
My house will have a smart appliance which will monitor the current weather forecast to keep the temperature inside the house comfortable. It will use solar energy to heat the water; feed lights, computer, and other electronics. My future house will be an eco-house that uses clean energy to save the environment.
It will have a large garden for me to have as many pets as I wish for. Then there will be some robots in the house to help me with my housework. They will clean the house every morning, prepare all the meals for me and feed the dogs and cats.
1.What is the passage mainly about ?
A. a story
B. a dream
C. a present house
D. a future house
Hãy luôn nhớ cảm ơn và vote 5*
nếu câu trả lời hữu ích nhé!
Đáp án: B. A dream: 1 ước mơ
Giải thích:
Ở câu đầu tiên: My dream is to live in a big house surrounded by a big garden full of flowers and trees.
#CHÚC BẠN HỌC TỐT NHA !
Hãy giúp mọi người biết câu trả lời này thế nào?
Bảng tin
0
447
0
bạn chắc ko ạ
13
640
30
chắc rồi ạ
13
640
30
sai thế nào đc :)
13
640
30
cảm ưn cậu ạ